Skip to content

Hunter Original

HISTORIA FIRMY HUNTER

hunter_5402_show_look_34_original hunter_5392_show_look_24_original hunter_5385_show_look_17_original hunter_5377_show_look_9_original hunter_5374_show_look_7_original hunter_5372_show_look_5_original hunter_5369_show_look_2_original hunter_5368_show_look_1_original

Symbol życia na brytyjskiej wsi

W 1856 r. Henry Lee Norris, amerykański przedsiębiorca, przybył na ziemie szkockie w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na działalność swojej firmy produkującej buty. Po nabyciu kompleksu budynków w Edynburgu, znanych pod nazwą Castle Silk Mills, firma o nazwie North British Rubber Company (która znacznie później stała się znana pod nazwą Hunter Boot Ltd) została zarejestrowana we wrześniu 1856 r. jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Początkowo firma zatrudniała 4 pracowników, ale w 1875 r. liczba zatrudnionych wynosiła już 600 osób).

Produkcja kaloszy gwałtownie wzrosła wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej, kiedy to firma została poproszona przez Ministerstwo Wojny o stworzenie solidnych butów  nadających się na front i do okopów zalewanych deszczem. Fabryki pracowały dniami i nocami celem wyprodukowania ogromnej ilości obuwia, wykorzystywanego przez żołnierzy walczących na froncie i w okopach. W celu zaspokojenia potrzeb wojska zostało wyprodukowanych łącznie 1 185 036 par kaloszy. Te modne buty stały się w tym okresie niezbędnym oraz niezwykle funkcjonalnym elementem garderoby.

W czasie drugiej wojny światowej firma została ponownie wezwana do dostarczenia ogromnej ilości kaloszy oraz butów za kolana. 80% produkcji stanowiły przedmioty wykorzystywane na froncie wojennym – począwszy od wodoodpornych mat wykorzystywanych wewnątrz namiotów, a skończywszy na pasach ratunkowych i maskach gazowych.

Po drugiej wojnie światowej, aby zaspokoić rosnący popyt, produkcja butów musiała zostać przeniesiona do większej fabryki zlokalizowanej w Heathhall Dumfries, gdzie obecnie mieści się siedziba firmy.

Najbardziej znany model kaloszy firmy Hunter – oryginalne zielone kalosze – powstały ponad 50 lat temu, zimą 1955 r. Były to pierwsze stworzone przez nas buty ortopedyczne, które zostały wprowadzone na rynek razem z modelem Royal Hunter – kolejną do dziś dnia dostępną wersją butów sięgających do kolan.

W 1977 r. po zapewnieniu nieprzerwanej dostawy kaloszy na Dwory Królewskie, firma Hunter otrzymała od Jego Wysokości Księcia Edynburga tytuł „Royal Warrant” – czyli dosłownie „Królewska Gwarancja”, a w 1986 r. to samo uczyniła Jej Wysokość Królowa. Tytuł ten stanowił ogromne wyróżnienie i był wyrazem docenienia za wkład włożony w zapewnienie ochrony przed wilgocią stopom należącym do bardzo ważnych osób w kraju!

Dzisiaj firma Hunter pozostaje najczęściej wybieraną marką kaloszy wśród tych, którzy potrafią umiejętnie łączyć pracę z zabawą – dysponujemy szeroką gamą kaloszy i jesteśmy w stanie zaspokoić wymagania użytkowników popularnych „wellingtonów” na całym świecie – począwszy od Rodziny Królewskiej,  skończywszy na bywalcach festiwali, rolnikach oraz przedstawicielach ziemiaństwa.

SKĄD WZIĘŁY SIĘ KALOSZE?

Kalosze pierwszy raz pojawiły się w 1817 r. W ówczesnych czasach moda męska ulegała znacznym zmianom. Panowie zrezygnowali z bryczesów do kolan na rzecz spodni. To jednak zrodziło trudność w znalezieniu wygodnego obuwia. Wcześniej popularne buty oficerskie przed kolano z frędzlami zwane w Anglii „Hessian boots”, z górną częścią cholewki wyciętą na kształt litery „V” i ozdobione metalowym oplotem, zakładane dotychczas do bryczesów zupełnie nie nadawały się do noszenia pod spodniami.

Chcąc położyć temu kres, Arthur Wellesley, pierwszy Książę Wellington polecił swojemu szewcowi o nazwisku Hoby posiadającemu swój warsztat przy ulicy St. James w Londynie zmodernizować to XVIII-wieczne obuwie. Ten uprościł i ulepszył ich formę, skrócił je nieco i tak powstał nowy model butów wykonany z miękkiej skóry cielęcej. Buty te nie były odpowiednim obuwiem na wojnę, jednak okazały się wygodne do noszenia wieczorową porą. Żelazny Książę nie zdawał sobie sprawy z tego, co zapoczątkował – buty zostały nazwane „wellingtonami”, a nazwa ta funkcjonuje do dziś dnia.

Wellingtony szybko stały się popularne wśród brytyjskich dżentelmenów pragnących naśladować swego bohatera wojennego. Obuwie to było uznawane za modne i eleganckie w najlepszych kręgach i stanowiło główny element mody męskiej w latach 40-tych XIX wieku. Wellingtony z lat 50-tych XIX wieku sięgały do łydki, natomiast w latach 60-tych tego samego wieku model ten został zastąpiony wersją sięgającą za kostkę, za wyjątkiem butów przeznaczonych do jazdy konno.

Do tamtego czasu buty te wykonywane były ze skóry. Niemniej jednak w Ameryce, gdzie więcej eksperymentowano w dziedzinie produkcji butów, producenci zaczynali robić przedmioty z gumy. Jeden z takich przedsiębiorców, Henry Lee Norris, przeniósł się do Szkocji w celu znalezienia odpowiedniego miejsca do produkcji obuwia z gumy – takie są właśnie początki historii firmy Hunter.

Produkcja kaloszy dramatycznie wzrosła wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej, kiedy to firma została poproszona przez Ministerstwo Wojny o stworzenie solidnych butów  nadających się na front i do okopów zalewanych deszczem. Wellingtony stały się niezbędnym i jednocześnie niezwykle funkcjonalnym obuwiem.

Również w czasie drugiej wojny światowej kalosze odegrały znaczącą rolę. Na początku wojny, która wybuchła we wrześniu 1939 r. – mimo iż wojna pozycyjna nie była już elementem charakterystycznym walk prowadzonych w czasie drugiej wojny światowej, to jednak wellingtony cały czas odgrywały istotną rolę. Oddziały sił zbrojnych, którym przydzielono zadanie wyparcia wroga z terytorium Holandii musiały wykonać powierzone im zadanie na terenach gdzie panowały niezwykle wilgotne warunki.

Pod koniec wojny kalosze stały się popularne zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet oraz dzieci. Obuwie to jest niezawodne podczas deszczowej pogody. Wellingtony charakteryzują się grubą podeszwą oraz zaokrąglonym przodem, przez co zapewniają większą wygodę dla stóp. W tamtym czasie również robotnicy zaczęli zakładać kalosze do codziennych prac. Wellingtony są wodoodporne, w większości przypadków wykonane z gumy lub odpowiednika syntetycznego. Zwykle buty te zakładane są w celu poruszania się po mokrym lub błotnistym terenie lub też w celu ochrony przez chemikaliami przemysłowymi. Zazwyczaj kalosze sięgają do kolan.

W Wielkiej Brytanii istnieje dyscyplina sportowa traktowana z przymrużeniem oka o nazwie „rzut kaloszem”, która polega na rzuceniu kaloszem na jak największą odległość. Kalosze, mimo iż zostały wynalezione w Wielkiej Brytanii, cieszą się niezwykłą popularnością na całym świecie. W zimnym klimacie obuwie to jest szczególnie przydatne wiosną, kiedy to topniejący śnieg powoduje, iż ziemia pozostaje przez parę miesięcy morka i błotnista. Kalosze można często zauważyć na nogach dzieci idących do szkoły. Również osoby pracujące w biurach zakładają kalosze chcąc zapewnić ochronę swojego obuwia. Zielone kalosze są popularne w Wielkiej Brytanii, natomiast wersja czarna niezmiennie cieszy się popularnością w krajach skandynawskich i  Stanach Zjednoczonych. W Europie Północnej szczególną popularnością cieszy się odmiana kaloszy ocieplona od wewnątrz ciepłym materiałem izolacyjnym, przeznaczona do noszenia zwłaszcza w okresie zimowym.


Comments are Closed on this Post